Spojenie vína, gastronómie a umenia

V najnovšom žurnále butikovej módnej značky Alain Delon nájdete pekný článok o našom vinárstve. Sme radi, že kvalitné a originálne značky sa priťahujú, tak ako príťažlivé je spojenie vína, gastronómie a umenia.

ELESKO je na Slovensku dlhoročnou etablovanou značkou, ktorá je známa najmä milovníkom vína. Spája však omnoho viac – okrem vína aj kvalitnú gastronómiu s unikátnou galériou.

“Je to pre nás hobby i vášeň. Takže to bol tiež dôvod, aby sme vinárstvo spojili s umením.
Aj samotná gastronómia sa môže ponímať ako kultúra a umenie.
Takisto aj výroba kvalitného vína je umenie.”

(Tomáš Ledecký)

VÍNO

Rodina Ledeckých začala s výsadbou prvých viníc a následne výstavbou komplexu vinárstva, reštaurácie a galérie v roku 2005. Prvú úrodu zbierali v roku 2008 a o rok neskôr sa na pultoch objavilo prvé víno, ešte pod značkou IN VINO.

Zrenie vína v nových barikových sudoch

Za miesto svojho pôsobenia si vybrali Malokarpatskú a Tokajskú oblasť. V súčasnosti na ploche 150 ha pestujú tradičné muštové odrody, novošľachtené, medzinárodné aj iné odrody. Vína vyrábajú výlučne zo svojej vlastnej úrody kombináciou tradičných postupov a najmodernejších technológií.

„Od začiatku sme sa snažili robiť veci najkvalitnejšie ako sa dá. Máme vlastné vinice, z ktorých robíme víno vo vlastnom vinárstve, a máme aj vlastnú distribúciu. Byť odkázaný na niekoho a kupovať od neho hrozno je na jednu stranu výhodné, lebo kúpim len toľko hrozna, koľko potrebujem, no my sme práve v tej opačnej pozícii, že si vieme sami nastaviť, čo chceme dopestovať, v akej kvalite, akej cukornatosti. Výroba našich vín začína vo vinohrade. A práve tie sú skutočným odrazom rôznorodosti a jedinečnosti každého vinárskeho regiónu, a teda aj vína. To vnímam ako našu najväčšiu pridanú hodnotu. Na druhej strane je nevýhodou to, že pokiaľ dopyt nie je, tak vám zostane veľa hrozna a musíte rozmýšľať, čo s ním. V našom prípade to znamená, že predávame ročne cca 20 – 40 % hrozna konkurencii,“ hovorí Tomáš Ledecký, riaditeľ ELESKO.

Pri zmene názvu z IN VINO na ELESKO sa majitelia inšpirovali menom stredovekého strážneho hradu Ostrý Kameň, ktorý ochraňoval ľudí v Malých Karpatoch počas tatárskych vpádov.

Božie oko, strážca vinohradov ELESKO

Strážcom viníc a symbolom značky sa stal monolit, uložený v srdci vinohradov. Obrovský kameň bol dovezený zo Spišského Podhradia, a je údajne najväčšou monolitickou sochou v strednej Európe. Majitelia ho volajú aj Božie oko.

Vína ELESKO sú dnes dostupné v krajinách po celom svete.

UMENIE

Vinárstvo bolo od začiatku poňaté ako umelecké dielo. Pri pohľade na ELESKO Wine Park, ktorého architektúra získala ocenenie Stavba roka 2010, musí byť každému hneď jasné, že keď vstúpi, čaká ho niečo výnimočné.

Z letnej kolekcie ALAIN DELON

V objekte pri Modre sa okrem vinárstva a reštaurácie nachádza aj galéria Zoya Museum, mladšia sestra Zoya Gallery v Bratislave. Majitelia sú zberatelia umenia a bolo pre nich prirodzené aj tu vytvoriť priestor na jeho prezentáciu.

Návštevníci tu nájdu slovenské umenie po druhej polovici 20. storočia, ale aj umenie zo zahraničia. Najvýznamnejšiu časť zbierky múzea tvorí kolekcia diel Andyho Warhola, v ktorej je viac ako 130 diel.

„Myšlienka rozšíriť našu zbierku o diela tohto popartového umelca mala niekoľko dôvodov. Okrem toho, že nás, samozrejme, lákala popularita a jedinečnosť Andyho Warhola, nás v prvom rade inšpiroval fakt, že tento svetoznámy umelec má korene a pôvod na Slovensku. Aj keď asi celý svet pozná jeho záhadnú odpoveď na otázku jeho pôvodu – „I am from nowhere“ – vieme, že jeho rodičia pochádzali z malebnej dedinky Miková na východnom Slovensku, s tradičnou rusínskou kultúrou,“ hovorí Iveta Ledecká, riaditeľka ZOYA Museum a ZOYA Gallery.

Medzi najvzácnejšie a najzaujímavejšie kúsky v zbierke patria obrazy Marilyn Monroe, obraz posypaný diamantovým práškom či obraz Mužské torzo, z ktorého sú na celom svete len štyri kusy. Výstava obsahuje aj sériu obrazov Camouflage, ktoré Warhol vytvoril len niekoľko týždňov pred smrťou.

O rozmanitú zbierku prejavujú záujem aj kurátori v zahraničí. Veľkému úspechu sa napríklad tešila v Bruseli, Baku, Krakove, Klagenfurte, Istanbule či Antalyii. V múzeu často vystavujú aj súčasní umelci európskeho formátu.

„Každá výtvarná zbierka vzniká zo súkromnej záľuby k určitému druhu umenia. Tá naša, kolekcia diel v Zoya Gallery a v Zoya Museum vznikla s úctou a z obdivu k výtvarnému umeniu slovenskej moderny a súčasných svetových autorov. Verím, že popri osobnej radosti zberateľa z nadobudnutých umeleckých diel vo svojej zbierke, sa radosť znásobuje každou jednou výstavou či publikáciou. Naším cieľom je podeliť sa s návštevníkmi o jedinečný umelecký zážitok,“ pozýva Iveta Ledecká.

Z letnej kolekcie ALAIN DELON

GASTRONÓMIA

Po umeleckom zážitku v Zoya Museum môžete počas návštevy vo Wine Parku ELESKO potešiť aj ďalšie zmysly. V reštaurácii a bare ochutnáte poctivú domácu kuchyňu v neobyčajnej kvalite. Skombinujte ju s jedinečným vínom a po dobrom obede alebo večeri si môžete prostredníctvom skleneného koridoru pozrieť a spoznať i celý proces výroby vín.

Priestory reštaurácie sú často využívané na oslavy, konferencie a svadby. Môžete si tu objednať degustáciu vín, prípadne aj využiť ubytovanie v luxusných apartmánoch a deň zakončiť prechádzkou vo vinohradoch.

Originál článku z letného žurnálu Alain Delon nájdete na tomto odkaze: https://zurnal.alaindelon.sk/spojenie-vina-gastronomie-a-umenia/?utm_source=elesko&utm_medium=zurnal&utm_campaign=2023-elesko