ZOYA MUSEUM

Obyčajné veci
robíme neobyčajne dobre

Galéria Zoya Museum bola otvorená v októbri 2009 a je mladšou sestrou Zoya Gallery založenej v roku 2005 v Bratislave. Zoya Museum sa nachádza v malebnom prostredí­ vinárskej oblasti na úpätí­ Malých Karpát neďaleko Bratislavy. Je súčasťou novovybudovaného moderného vinárskeho komplexu – Elesko Wine Park, ktorého architektúra zí­skala ocenenie Stavba roka 2010.

Galéria ZOYA MUSEUM

Programovo vyhradená zberateľská a výstavná činnosť múzea je sústredená na slovenské umenie po druhej polovici 20. storočia, ale aj na umenie zo zahraničia. Najvýznamnejšiu časť zbierky múzea tvorí­ kolekcia diel Andyho Warhola, ktorá je aj súčasťou stálej expozí­cie. Myšlienka rozší­riť našu zbierku o diela tohto popartového umelca mala niekoľko dôvodov; okrem toho, že nás, samozrejme, lákala popularita a jedinečnosť Andyho Warhola, nás v prvom rade inšpiroval fakt, že tento svetoznámy umelec má korene a pôvod na Slovensku, aj keď asi celý svet pozná jeho záhadnú odpoveď na otázku jeho pôvodu – „I am from nowhere“ – vieme, že jeho rodičia pochádzali z malebnej dedinky Miková na východnom Slovensku, s tradičnou rusí­nskou kultúrou.

„I am from nowhere“

Prvé dielo tohto popartového umelca pribudlo do nášho portfólia v roku 2004 (Hammer and Sickle 17/50, II.162) a odvtedy sa táto kolekcia postupne rozširuje a dnes dosahuje viac ako 130 diel – serigrafie, kresby a maľby na plátne. Vďaka svojej rozmanitosti a veľkosti sa zbierka dostala do povedomia galérií­ a múzeí­ v strednej Európe a je veľmi žiadaná medzi kurátormi doma i v zahraničí­. K úspešným podujatiam treba zaradiť výstavy v Beaux-Arts Mons, Brusel, Belgicko (október 2013 – január 2014); v Heydar Aliyev Center, Baku, Azerbajdžan (jún, 2013); v Medzinárodnom inštitúte kultúry, Krakov, Poľsko (2012); Stadtgalerie, Klagenfurt, Rakúsko (2012), Pera Museum Istanbul, Turecko (2014); Antalya Cultural Centre, Turecko (2016).

Popri veľkej popularite v zahraničí nikdy nezabúdame na domáce publikum na Slovensku, kde sa zbierka taktiež teší­ veľkému úspechu. A preto sa usilujeme, aby aspoň časť roka strávila vo svojom domácom prostredí­ v Zoya Museum v Modre. Popri stálej expozí­cii diel Andyho Warhola sa v múzeu striedajú krátkodobé výstavy súčasných umelcov európskeho formátu. Medzi posledné najúspešnejšie patrí­ unikátna výstava sôch a kresieb svetoznámeho britského sochára Tonyho Cragga, ví­ťaza Turnerovej ceny z roku 1988.

"Každá výtvarná zbierka vzniká zo súkromnej záľuby k určitému druhu umenia. Tá naša, kolekcia diel v Zoya Gallery v Zoya Museum vznikla s úctou a z obdivu k výtvarnému umeniu slovenskej moderny a súčasných svetových autorov. Verí­m, že popri osobnej radosti zberateľa z nadobudnutých umeleckých diel vo svojej zbierke, sa radosť znásobuje každou jednou výstavou či publikáciou, ktorými aj naša súkromná inštitúcia predstavuje a propaguje svoje diela s cieľom, podeliť sa o jedinečný umelecký zážitok."

Iveta Ledecká, Riaditeľka ZOYA Museum

Viac informácií­ nájdete na webovej stránke galérie a múzea: www.zoyamuseum.sk