VINÁRSTVO

Obyčajné veci
robíme neobyčajne dobre

Už od roku 2009 vyrába vinárstvo ELESKO kvalitné prémiové vína výlučne z vlastnej úrody hrozna, ktoré pestuje v Malokarpatskej a Tokajskej oblasti. V jednom z najmodernejších wine parkov v strednej Európe kombinujeme tradičné postupy výroby s najmodernejšími technológiami.

Vinárstvo ELESKO

Vstúpilo na slovenský trh s vínami v roku 2009. Vlastníme a starostlivo obrábame vinohrady v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a vo Vinohradníckej oblasti Tokaj. V porovnaní s domácou i medzinárodnou konkurenciou sa môžeme pochváliť jedným z najmodernejších vinárskych parkov v strednej Európe. Charakterizuje ho kvalita, za ktorou stojí výroba vína založená na spracovaní zdravého a zrelého hrozna dopestovaného vo vlastných viniciach, ale aj výnimočná chuť tradičnej slovenskej gastronómie v novom šate, ktorú návštevníkom ponúkame v ELESKO RESTAURANT & WINE BAR. Unikátny koncept spojenia vína, jedla a zážitkov dopĺňa veľkolepá galéria súčasného umenia ZOYA MUSEUM. O úspechoch nášho vinárstva svedčia desiatky ocenení vína na prestížnych domácich a medzinárodných súťažiach, ale aj stovky spokojných zákazníkov. Prijmite naše pozvanie a vstúpte s nami do sveta pravej vinárskej domény ELESKO.

Význam slova doména má svoj pôvod vo Francúzsku

Doménou sa označuje vinárstvo, ktoré spracúva hrozno vypestované výlučne z vlastných vinohradov. V prípade našej spoločnosti ELESKO toto označenie platí na 100 %. Výroba vína a poskytovanie komplexných gastronomických služieb i prezentácia súčasného slovenského aj svetového umenia sa podriaďuje kvalite výsledného produktu. Kvalitné hroznové vína a odrodové hroznové šťavy ELESKO patria senzoricky k atraktívnym nielen pre pestrosť klonovej odrodovej skladby, ale aj pre jedinečnú mikroklímu Modranského rajónu a špecifickú mikroklímu vinohradníckej oblasti Tokaj, kde vznikajú.

Vinársky a agroturistický komplex ELESKO WINE PARK je citlivo zakomponovaný do malebnej krajiny na úpätí Malých Karpát a účelne napojený na jestvujúce dopravné tepny. Návštevníci si môžu spríjemniť prehliadku vinárstva degustáciou, obedom alebo večerou v reštaurácii, ubytovať sa v luxusných apartmánoch s kompletne vybaveným relaxačným centrom alebo poprechádzať sa po vinohradoch. Milovníkov umenia oslovia najväčšia zbierka originálov Andyho Warhola na Slovensku, tematické vernisáže, koncerty a divadelné predstavenia v ZOYA múzeu. Hoci ELESKO patrí k progresívnym vinárstvam s najmodernejšími vinárskymi technológiami, zachovalo si lokálny charakter a prirodzene sa začlenilo do malebného prostredia Malých Karpát.

Dôkazom je aj strážca viníc – monolit ELESKO, uložený v srdci vinohradov. Majitelia sa inšpirovali názvom stredovekého strážneho hradu Ostrý Kameň (ELESKO) v Malých Karpatoch, podľa ktorého pomenovali aj naše vinárstvo. Všetky tieto atribúty dávajú priaznivcom vinohradníctva, vinárstva, vínnej agroturistiky, umenia, gastronómie, ale aj skúseným znalcom vína viacero dôvodov na návštevu a spoznávanie tejto významnej vinárskej domény na Slovensku i v Strednej Európe.

"ELESKO dokáže milovníkom kvalitných vín každoročne ponúknuť vyrovnanú produkciu bez kvalitatívnych výkyvov. Pri väčšine odrôd má vo svojich rozsiahlych vinohradoch vysadené dva až štyri rôzne klony, pričom niektoré z klonov sú mimoriadne vzácne a v okolitých krajinách temer nedostupné."

Malokarpatská oblasť

Odrodová skladba našich viníc, ktoré pestujeme v Modranskom vinohradníckom rajóne na ploche 150 ha rešpektuje tradičné muštové odrody ako sú Rizling rýnsky, Pinot Noir a Frankovka modrá. Z novošľachtencov naše vinárstvo úspešne etablovalo Pálavu, Dunaj, Alibernet a Rosu, z medzinárodných odrôd biele muštové odrody Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Gris, ako aj v strednej Európe vzácne klony odrôd Viognier a Tramín korenistý (Gewürztraminer). Sortiment modrých muštových odrôd uzatvára Merlot s veľmi dobrým pestovateľským potenciálom a doplnková odroda Zweigeltrebe.

Všetky vinohrady sú obhospodarované systémom integrovanej produkcie s dôrazom na ich vitalitu, dobrý zdravotný stav (odolnosť proti chorobám) a schopnosť postupne vytvárať vo svojom prirodzenom prostredí vinohradníckych tratí v kontakte s pôdou, klímou, ostatnými rastlinami, hubami a dôležitými mikroorganizmami v pôde pri citlivej starostlivosti človeka vlastné terroir. Snahou vinohradníckej a vinárskej výroby ELESKO je preto postupný prechod k ekologickému systému pestovania viniča a k výrobe vín s certifikáciou bio, tak populárnou najmä v krajinách západnej Európy. V roku 2000 sme obrali panenskú úrodu z najnovšej výsadby 20 ha viníc s odrodami Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Gris, čím ELESKO získalo prvenstvo v ucelenej rodiacej výsadbe s najväčšou plochou vinohradov (150 ha) v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

V nadväznosti na tradície pestovania tokajských odrôd v juhovýchodnej časti Zemplína sme obnovili pôvodné výsadby viníc na úpätí hory Lastovičie v samotnom srdci slovenskej časti vinohradníckej oblasti Tokaj. Západná časť honu Makovisko tak ožila odrodami Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Doplnkovou odrodou je pôvodom maďarský novošľachtenec Oremus, ktorý prináša vysoký podiel cibéb a je známy pod označením Zeta. Vinica o celkovej rozlohe 15 hektárov priniesla prvú panenskú úrodu v roku 2009. V roku 2016 sme naše vinice na Tokaji rozšírili o 10 hektárov novej výsadby na hone Keska.