Letné vína, letné lásky

Na jasnej oblohe v noci nájdeme tisíce hviezd. Mnohé vyniknú nad ostatné svojim intenzívnym jasom, iné len tak nežne „zablikajú“. Podobnú cestu prežívajú aj naše letné vína. Jedny nakrátko zažiaria ako supernovy, no s postupom času ich čaro vyprcháva. Iných jas je po celý rok neprekonateľný. Prijmite naše pozvanie po ich „mliečnej“ dráhe. A je iba na Vás, ako a kde si ich vychutnáte.

Ponuka letných vín z nášho vinárstva je skutočne rozmanitá. Nájdete v nej vína slávnych medzinárodných odrôd (Pinot Gris, Sauvignon Blanc, Viognier, Chardonnay), tradičné biele vína z veľkých odrôd (Rizling rýnsky,  Gewürztraminer, Muškát žltý) i ružové vína (Merlot, Frankovka modrá). Okrem tichej (nebublinkovej) kategórie ponúkame na leto aj sýtené perlivé vína a šumivé vína vyrobené kvasením vo fľašiach.  Ak k nim pridáme aj víno z úspešného novošľachtenca Pálava, letná ochutnávka môže začať.

Ako chutia?

Už na prvý pohľad sa do nich zaľúbite. Vo vzhľade zapôsobia svetlými odtieňmi od zelenej, zlato-žltej až po slamo-vožltú farbu. Vo vôni majú ukryté tóny ovocia s nunasami citrusov, egrešov, hrušiek, marhúľ, až po zrelé jahody, lesné malinčie, mango alebo ananás. Ich chuť je rovnako mladá a svieža s dostatkom kyselín a primeraným obsahom zvyškového cukru. Pri degustácii neunavujú, skôr osviežia. Sú príjemným spoločníkom rôznych kombinácií s jedlom. Treba si ich však vychutnať v období, kedy je intenzita odrodových vôní najkrajšia – v prvých rokoch po nafľašovaní. Neskôr ich primárna odrodová vôňa vädne, tak ako kytica lúčnych kvetov na sklonku sparného večera. Zrením postupne vína strácajú svoju pôvodnú intenzitu vône i sviežosť v chuti. Je to daň za ľúbivé očarenie, ktoré nám poskytli na začiatku svojej vzrušujúcej a inšpirujúcej cesty.

Letná kuchyňa

S príchodom letných dovoleniek sa do popredia dostáva gastronómia ovplyvnená sezónnymi surovinami. Okrem výdatných porcií mladej zeleniny v nej radi siahame po daroch mora, či rýchlej úprave čerstvých rýb. Veľa chutných receptov nám poskytuje aj čerstvý karfiol alebo biele cestoviny s bazalkou, posypané hoblinkami parmezánu. Medzi sladkými dobrotami leta nájdeme i jemnú bublaninu s čerstvým ovocím. Z tradičných maškŕt starých materí potešia orechové frkacúle s maslom alebo malinové parfé, dozdobené plátkom čokolády a čerstvým mätovým lístkom. Pri troche fantázie si k týmto ľahkým špecialitám môžeme dopriať kalich vychladeného bieleho vína, alebo aristokraticky moderného ELESKO sektu.

Servis

Optimálna teplota podávania bielych vín je 9 – 11 °C. V letných mesiacoch však tieto vína servírujeme mierne podchladené pri teplote 7 – 9 °C, aby sa po naliatí do kalichov ich teplota udržala v požadovanom rozsahu hodnôt. Pri teplotách nad 12 °C sa senzorické vlastnosti letných bielych vín stávajú agresívnejšie. Vo vôni sú reduktívne tóny vína ovplyvnené alkoholom, v chuti dominuje výraznejšia prítomnosť kyselín, v dochuti vystupujú horké látky. Teplé biele vína sú v celkovom dojme neharmonické, v nose i na jazyku pôsobia zvieravo až pichľavo. Nízka teplota naopak vôňu i chuť vína uzatvára. Teplota vína pri degustácii preto vo veľkej miere rozhoduje o kráse, harmónii a intenzite našich dojmov. Z kalichov na degustáciu vyhovujú tenké ťahané typy z číreho skla na stopke s objemom 350 až 470 ml.

Predstavujeme naše letné vína

Opýtali sme sa Vlaimíra Hronského, profesionálneho someliera a brand managera, ktorých 5 letných vín nemôže chýbať jeho v chladničke na grilovačku, či oslavu pri bazéne s rodinou a priateľmi?

Tip 1. Sekt Blanc de Blancs Brut

Blanc de Blancs očarí výraznou zlato-žltou farbou a po otvorení v kalichu bohatým perlením bubliniek oxidu uhličitého. Jeho pena je krémová, hustá a jemná. Sekt bol vyrobený kvasením vo fľašiach a na prvý kontakt zapôsobí osviežujúcou kvetinkovo-citrusovou až jemne biskvitovou arómou. Vôňa i chuť sú ovplyvnené lisovaním celého hrozna pre základné víno, ale aj pomalým dlhým zrením sektu na kvasinkách vo fľašiach, ktoré trvalo viac ako 5 rokov. V chuti dominujú zelené jablká, medové plásty a kandizované pomelo s citrónovou trávou. Vhodný je ako aperitív, aj ako partner k malým ľahkým predjedlám. Podávajte ho zachladené pri 7 – 9 °C.

Tip 2. Sauvignon Blanc

Toto víno svetlej zelenožltej farby láka sviežou ovocno-herbálnou vôňou, v ktorej sú prítomné tóny listov čiernych ríbezlí a citrusov s nádychom bazových kvetov po jarnom daždi. Stredne plná lahodná chuť vína pripomína košík čerstvo natrhaného letného ovocia s prevahou vinohradníckych broskýň a lesných malín, na podnebí jazyka aj v dochuti zvýraznený ríbezľovým vegetačným podtónom. Osviežujúci celkový dojem vína umocňuje korenistá nota citrónovej trávy so štipkou zeleného korenia. Aj preto je víno ideálne k morským rybám, rizotu s bielou špargľou, ale rovnako dobre chutí s čerstvými kozími syrmi a cestovinami s plodmi mora.

Tip 3. Gewürztraminer

Na Slovensku je takmer zabudnutá, no vo svete znalcami vyhľadávaná odroda s pôvodným názvom Tramín korenistý. Jasný iskrivý odtieň zelenožltej farby vína zaujme pekným viskóznym okrajom.  V korenistej ovocnej vôni nachádzame tóny bieleho korenia, liči, klinčekov a po otvorení pôvabnú medovo-kvetovú stopu po ružiach s nádychom sušeného tropického ovocia. Chuť vína je harmonická k vôni, svieža a šťavnatá s príjemnou stredne dlhou dochuťou po mandarínke i ružovom grepe, ktorú v závere dopĺňa ovocná nota guave zaguľatená jemným zvyškovým cukrom. Ochutnajte ho k sushi alebo s hlivovou krémovou polievkou, či s pečeným kuriatkom a medovo-horčicovou marinádou.

Tip 4. Merlot rosé

Aké by to bolo leto bez ružového vína? Merlot rosé je ľahké víno s príťažlivým malinovo-ružovým farebným odtieňom a iskrou purpurovej farby. Lahodná ovocná vôňa zrelých jahôd, macerovaných v šťave čerešní a sliviek zapôsobí v nose elegantným podtónom horských byliniek. Chuť vína je krémovo-ovocná a harmonická s vôňou. Pripomína kokteil čerstvo odšťavených jahôd, brusníc i malín s dužinou ružového grepu a šípok. Dochuť je ľahká, príjemne ovocná s nežne doznievajúcou stopou zvyškového cukru. Vlastnosti tohto vína sú ako stvorené nielen pre aperitív, ale aj k letnej studenej polievke gazpacho, grilovanej zelenine, šalátu z valeriány s medom, hruškou a syrom balkánskeho typu.

Tip 5. Pálava

Táto aromatická biela odroda bola vyšľachtená v Pernej na Morave v roku 1953 z odrôd Tramín červený a Müller-Thurgau. Elesko z nej vyrába brilantne číre vína so svetlým zlatožltým farebným odtieňom hneď v troch alternatívach – suchej, polosladkej a tiež v perlivej sýtenej, ktoré si dobre vychladené vychutnáte napríklad pri bazéne ako lákavé „frizzante“. Vo sviežej kvetovo-ovocnej vôni pálavy sú prítomné noty žltých broskýň a exotického manga s kvapkou lesného medu. Pikantná, stredne dlhá chuť na jazyku sľubuje intenzívny zážitok. Okrem lahodných kyselín ju dopĺňa extrakt tropického ovocia, v ktorom prevládajú tóny zrelého ružového pomela s nádychom lístkov mäty a bazalky. Výraznú dochuť vína príjemne ukončujú stopy muškátového korenia a ruže. V letnom menu šéfkuchára zažiari pri raviolach s krevetami, nepohrdne ani s tatarákom z lososa s uhorkou, reďkovkou a zázvorom, a v polosladkej kategórii sa príjemne snúbi s ovocným šalátom alebo s mango-citrusovým zákuskom.   

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre jedno, druhé, alebo pre všetky letné vína, nezabúdajte ani na čistú vodu. Tá vždy (naliata v samostatnom pohári pri víne) pomáha lepšie vychutnať si všetky nuansy vône i chuti vína, ale aj čistí chuťové bunky v ústach, aby po spojení s jedlom vaše obľúbené víno chutilo čo najlepšie a zanechalo ozaj príjemný celkový dojem.