Zlato na medzinárodnej súťaži vín Oenoforum 2021

Oenoforum 2021

Oenoforum (Czech International Wine Competition) patrí k prestížnym medzinárodným súťažiam vína organizovaným v Strednej Európe pod patronátom OIV (Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno so sídlom v Paríži). Porovnáva kvalitu vín z rôznych oblastí Európy i sveta s odlišnými klimatickými a pôdnymi podmienkami, ale aj vína vyrobené rôznymi, často diametrálne odlišnými technológiami. Dôraz je tradične zameraný hlavne na vína vyrobené z odrôd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, ktorým v súťaži patria samostatné kategórie a ocenenia.

Pätnásty ročník Oenofora sa uskutočnil 19. – 21. augusta 2021 v zámku Lednice na Morave. Súťaže sa zúčastnilo 560 vín.

V priebehu hodnotenia vína mali členovia odborných komisií dostatok času na precízne senzorické posúdenie kvality predložených anonymných vzoriek vína, čo bolo aj v záujme organizátorov.

Naše vinárstvo prihlásilo do súťaže Rizling rýnsky ročník 2019 DSC z kolekcie Premium. Vo finále jeho kvalitu ocenila jury zlatou medailou (88,67 bodov).

Ocenené víno zaujme jasnou žltozelenou farbou a brilantnou čírosťou. V plnej ovocno-korenistej vôni sú prítomné tóny čerstvo odtrhnutých rozlúpnutých broskýň s kvapkou lipového medu na maslovej brioške. Suchá, svieža a súčasne elegantne plná chuť vína pripomína ringloty, zrelé citrusové ovocie s podtónom vlašských orechov. Korenistý charakter vína na podnebí jazyka aj v závere dochuti je zvýraznený stopami nového korenia, smotany a rebarbory.

Najlepšie si jeho senzorické vlastnosti vychutnáte pri teplote 9 – 11 °C v kalichoch z číreho tenkého skla na biele vína s objemom 350 – 450 ml.

Gurmánom dávame tip na snúbenie s jedlom, s vínom ochutnajte napríklad teľací rezeň s tradičným zemiakovým šalátom a cibuľkou, alebo tatarák z tuniaka s bylinkovým šalátom.

Oenonforum