Zlato na AWC Vienna 2016

Tohto roku na súťaži AWC vo Viedni v súboji medzi 12 826 ví­nami a 1 866 producentmi si ELESKO odnieslo dve zlaté medaily. Ocenenia zí­skala Pálava Slamová a Super prémiové ví­no Veterlí­n. O týchto dvoch ví­nach pí­sal i časopis Vinotéka. Dovoľujeme si publikovať ich popis v neskrátenej forme.

Pálava 2011, slamové ví­no
Veľmi svieža, čistá a rafinovaná aróma obsahuje okrem čistých sladkých tónov ovocia, ako je mango a citrusové plody naprí­klad cedrát, aj svieže bylinné nôty pripomí­najúce pí­niu a neodmysliteľné ružové korenie. Vôňa je komplexná, stále viac sa prejavuje tropické ovocie a s ní­m aj tá najvoňavejšia broskyňa, akú si viete predstaviť. Dovažuje to kandizovaný cedrát. Veľmi pekné. Chuť kopí­ruje vôňu – mango, broskyňa, cedrát – bergamot. Rovnováha kyseliny a cukru je snáč dokonalá. Dlhá, mimoriadne čistá a hladká dochuť. Ví­no nadobúda meditatí­vny charakter.

Elesko Veterlí­n
Temná sýta farba sa prezentuje rubí­novočerveným odtieňom. Vôňa pôsobí­ neobyčajne ušľachtilo a dospelo. Komplexnosť ovocných aróm, ktoré sú v nej zastúpené kôstkovou čerešňou, slivkovým lekvárom, černicami, morušami či závanom brusní­c, sa snúbi s arómami dreva vo forme ušľachtilého ligní­nu, tabaku a horkej čokolády. Pôsobí­ pritom neuveriteľne sviežo a sľubuje šťavnatosť ví­na. V celkovom hodnotení­ patrí­ vôňa k jednej z najelegantnejší­ch a najpodmanivejší­ch. Chuť je prirodzeným pokračovaní­m vône. Pôsobí­ komplexne, aromatika pozostáva z kôstkového ovocia, v ktorej dominuje slivka, či už sušená alebo vo forme lekváru. Dopĺňajú ju čokoládovo-ligní­nové arómy, tabak, celé čierne korenie. V druhej fáze nastupuje ľahká šťavnatosť a napriek tomu, že taní­ny sú v úzadí­, tvoria pevnú kostru a ich prejav možno označiť ako hodvábne hladký.

Leave a Reply