Vinohrady si žiadajú starostlivosť aj v zime

Tohtoročná zima sa s nami nemazná. Podľa meteorológov ide o najtuhšiu zimu za posledných sto rokov. Silné mrazy sa striedajú so snežením a hmlistým počasím. Aby sme mohli zbierať hojnú a zdravú úrodu hrozna aj v roku 2017, práce vo vinohradoch pokračujú. Zima, nezima.

Zimné strihanie viniča
Ako vyzerajú práce a strihanie viniča vo februári, na to sme sa išli pozrieť priamo do vinohradov. Hlavná agronómka ELESKO, pani Soňa Bugáňová vysvetľuje: „Vo februári sa vinohrady nachádzajú vo vegetačnom štádiu zimného odpočinku, kedy prečkávajú obdobie s nízkymi teplotami. Obzvlášť tento rok, keď zima udrela silnejšie, ako sme boli za posledné roky zvyknutí. Ako vidno z fotografií, cez zimu sa vinič najmä strihá. Počas tohto úkonu sa odstraňujú nepotrebné prúty a nechávajú sa iba tie, ktoré budeme potrebovať pre založenie novej úrody v roku 2017.“

Neskôr príde viazanie
„Počas zimného strihania vínnej révy sa dostáva každý kmienik viniča do požadovaného tvaru. Hneď ako teploty stúpnu, začneme sa postupne venovať viazaniu prútov k opornej konštrukcii. Dokončíme tak zimné práce. Kmieniky budú mať požadovaný tvar a porast bude pripravený na príchod jari a začiatok vegetácie“, dopĺňa sympatická agronómka a pozýva nás na teplý čaj s kvapkou vína.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply