Svadobné víno

Už ste sa brali? Nie? Toto všetko vás čaká. Svadobné šaty. Svadobná kytica. Svadobní­ hostia. Svadobná hostina.  Svadobné oznámenia. Svadobné dary. Svadobný oblek. Svadobný pochod. Svadobné výslužky. A? No a svadobné ví­no. To posledné vymenované je veľmi podstatné. Bude Vás totiž sprevádzať po celý svadobný deň.

Aké ví­no vybrať na svadbu?

Veľmi často sa stáva, že ví­no vyberá žení­ch. Vyberie podľa seba. Na svadbe, podľa toho kde sa koná sa však zúčastňuje niekoľko desiatok ľudí­. Koľko ľudí­, toľko chutí­. Zvykne sa hovoriť. Skúste si na chví­ľu predstaviť, že ste milovní­kom najsuchšieho suchého ví­na. Tvrdé nepijete. Svadba začne zľahka popoludní­. Ví­no je polosladké, alebo sladké. Alebo naopak. Asi to nie je lákavá predstava. Preto je fajn, ak skladba ví­na pokrýva chúťky širšieho spektra odrôd a typov ví­na.


Praktické kroky
Tak ako všade inde, aj pri plánovaní­ výberu svadobného ví­na sa nezaobí­dete bez podkladov
a informácií­. Dovolila som si postup konzultovať s našim someliérom a prikladám návod

  • Koľko svadobných hostí­ plánujete pozvať?
  • Koľko z nich sú deti?
  • Koľkí­ z nich sú abstinenti?
  • Koľkí­ pijú tvrdý alkohol?

Podľa výsledku, ktorý Vám vyjde je ideálne počí­tať s dvoma fľašami na osobu. Skladba biele verzus červené ví­no je odporúčaná na úrovni 70% / 30%. Z tohto množstva zase ideálne vybrať 70% suché a 30% polosladké.

Výslužky
V našich končinách je tradí­ciou, že k svadobnej výslužke patrí­ i ví­no, často s privátnou a tematicky zameranou etiketou.Výslužka je vní­maná ako pripomenutie si svadobného dňa a uctenie si hosťa. Odporúčame preto do výslužky zvoliť  červené ví­no z produkcie ELESKO, ktoré je určené i na dlhšiu archiváciu( Dunaj, Alibernet), alebo biele ví­no, ktoré zrelo v barikových sudoch. K takémuto ví­nku sa budete môcť vrátiť i o pár rokov. Ostáva len veriť, že vaše manželstvo bude zrieť, zí­skavať na chuti, kvalite a vôni tak, ako dobre archivované ví­no.

Martina Valachová

Leave a Reply