Ružové leto s vínami ELESKO

O ružovom víne sa zvykne vravieť, že je “babské”. Podľa našich prieskumov však môžeme zodpovedne povedať, že ide o takzvané unisex víno. Hlavne na jar a v lete, keď padne vhod k mnohým pokrmom, alebo len tak, na osvieženie po náročnom dni. Prijmite pozvánku na krátky rozhovor s Kristiánom Podobekom. Veď kto iný, ak nie winemaker vinárstva ELESKO by mohol vedieť viac?

Precízny výber

Výber ružového vína ktoré pôjde do prémiovej rady je u nás v ELESKO veľmi dôležitý. Ružové vína v posledných rokoch tvoria neoddeliteľnú súčasť našej ponuky. Sú čoraz viac žiadané nielen ženskou časťou populácie, ale i mužmi.

Ružové vína vyrábame z odrôd Pinot Noir, Frankovka Modrá a Merlot. Zo všetkých spomínaných odrôd máme vysadených niekoľko klonov v rôznych lokalitách s odlišným terroir. Z každej suroviny vyrobíme chuťovo i vzhľadom iné rosé. Snažíme sa o dokonalé zladenie a zastúpenie všetkých chutí, aby sme dosiahli skladbu ružových vín, na akú sú klienti u nás zvyknutí. Suchšie roséčka vína spravidla chutia viac mužom a polosuché a polosladké sa zahovárajú viacej ženám.

Cieľom je zastúpiť v štruktúre ponuky suché, polosuché a polosladké vína tak, aby sa ku klientom dostalo iba to najlepšie z najlepšieho.

Technólogia výroby ružového vína

Ružové vína vyrábame z vyššie spomenutých odrôd v optimálnej zrelosti. Hrozno spracovávame čo najšetrnejšie a po krátkej macerácii ho lisujeme pri nízkej teplote. Dĺžka macerácie závisí od toho, akú farebnosť vína chceme dosiahnuť. Po vylisovaní pokračuje takzvané riadené kvasenie, ktoré sa realizuje pri nízkych teplotách, aby sme zachovali sviežosť a ovocnosť, čo je pri ružových vínach jedným z najpožadovanejších faktorov. V prípade ružových vín so zvyškovým cukrom zastavujeme kvasenie podchladením a následnou filtráciou, čím sa oddelia aktívne kvasinky od vína a zbytkový cukor vďaka tomu ostane prítomný vo víne.

Náš tip! Nenechajte si ujsť príležitosť a vyskúšajte Petit Merle rosé 2016. Je to výborné víno a navyše sa aj krásne “vyfarbilo”. V našom eshope ho nájdete tu: https://www.elesko.sk/produkt/petit-merle-rose-polosuche-2016/.