Rozširujeme sa. Zakladáme ďalšie vinice!

K viniciam, ktoré spoločnosť ELESKO v minulosti založila a obhospodaruje, pribudnú na jar v roku 2017 ďalšie hektáre vínnej révy. K rozšíreniu príde v Malokarpatskej oblasti pri obci Vištuk, ale i v Tokajskej oblasti Hony – Teplá stráň a Keska. 

Chardonnay, Rulandské šedé i Sauvignon

Už na jar 2017 pripravujeme výsadbu približne dvadsať hektárov nových viníc v Malokarpatskej oblasti vo Vištuku, neďaleko Modry. Pribudne vínna réva odrôd Chardonnay, Rulandské šedé a Sauvignon. „Čo sa týka spôsobu pestovania, chceme zachovať rovnaký, aký máme už dlhoročne overený. Pôjde o 2,2 metrové šírky medziradia, pričom bude zachovaná vzdialenosť jednotlivých sadeníc vo vzdialenosti osemdesiat centimetrov. Čo sa týka vedenia viniča, rozhodli sme sa pre tzv. stredné, rýnsko-hessenské“ – hovorí hlavná agronómka vinárstva Elesko, Soňa Bugáňová a dopĺňa. „Po zapestovaní kmeňov viniča uvažujeme kry rezať na jeden osempúčikový ťažeň“.

V Tokaji pribudne Furmint a Lipovina

V tokajskej oblasti, kde v súčasnej dobe spoločnosť ELESKO vlastní a obhospodaruje viac ako pätnásť hektárov viníc, je tiež prichystaná nová jarná výsadba. „ V Tokaji sme sa rozhodli vysadiť tradičné tokajské odrody na ďalších, približne deviatich hektároch. Konkrétne pôjde o odrody Furmint a Lipovina, ktoré máme overené na našich už existujúcich výsadbách na Tokaji a ktoré dosahujú výnimočnú kvalitu vo vínach“, hovorí hlavná agronómka a pokračuje. „Novú lokalitu sme vyberali starostlivo tak, aby spĺňala tie najvyššie nároky na terroire.
Pevne veríme, že nová vinica prinesie ďalšiu výnimočnú surovinu na výrobu ELESKO prémiových vín z Tokaja. Na Tokaji naše skúsenosti s Rýnsko – hessenským vedením budeme kombinovať s rezom na tzv.kordón, so štyrmi dvojočkovými čapíkmi. Tento rez je pre Tokaj typický. Pomáha vinohradníkom dosiahnuť excelentnú kvalitu hrozna, ktorá sa neskôr pretaví do výnimočnej kvality vína.“

„Prvoúroda“ už o tri roky

Podľa vyjadrení a odhadov hlavnej agronómky, prvú úrodu zo spomínanej novej výsadby spoločnosť ELESKO očakáva už po troch rokoch od založenia vinohradov. Teda už v roku 2019 bude možné vyskúšať ich chuť, vôňu a kvalitu. Už teraz sa je na čo tešiť. Veríme, že vína z nových lokalít sortiment vinárstva ELESKO obohatia.

Leave a Reply